Rate this post

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، چند ماهی هست موضوع بدهی باشگاه‌های لیگ برتری و دسته اول به بازیکنان خارجی به سوژه اصلی رسانه‌ها تبدیل شده است. شکایت برای دریافت مطالبات در چند مورد با محرومیت از پنجره‌های نقل و انتقالاتی و همین‌طور جرایم مالی سنگین توأم شد تا نگرانی بابت تکرار این اتفاقات همچنان طرفداران تیم‌های مختلف را دربر بگیرد. در این بین برخی بازیکنان سرشناس خارجی هم بودند که با وجود مطالباتی که داشتند راه تعامل را در پیش گرفتند و قید شکایت به کمیته انضباطی فیفا را زدند. فابیو جان‌واریو هافبک محبوب و محجوب استقلال و سپاهان یکی از این دست خارجی‌های لیگ برتر بود که با وجود تمام مشکلات پیش آمده هیچ وقت شکایتی انجام نداد. فابیو که به خاطر مصدومیت زانو در تمرینات استقلال در سال پایانی قراردادش فوتبال را کنار گذاشت این روز‌ها در زادگاهش هم به مربیگری می‌پردازد و هم در رشته ورزشی تنیس مهارت‌های خود را به رخ می‌کشد و در عین حال اخبار فوتبال ایران را به عنوان کشور دوم خود پیگیری می‌کند. فرصتی دست داد تا با این چهره محبوب استقلالی‌ها گفت‌وگویی داشته باشیم.

* فابیو تو شکایتی به فیفا نکردی؟
شکایت؟! نه شکایتی نکردم.

* بیشتر خارجی‌های همدوره تو این روز‌ها به دردسر بزرگ باشگاه‌های ایرانی تبدیل شده‌اند!
در جریان نیستم؛ گر چه می‌دانم برخی باشگاه‌ها با محرومیت‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما اینکه در جریان کامل اوضاع باشم، نه نیستم.

* عدم پرداخت مطالبات مالی باعث شد همدوره‌ای‌های تو مثل رودریگو توزی یا خیلی‌های دیگر از باشگاه‌های ایرانی به فیفا شکایت کنند.
قانون فوتبال حرفه‌ای خیلی ساده است؛ وقتی پای قرارداد را امضا می‌کنی باید به جزئیات آن مو به مو عمل کنی. بازیکن خارجی اگر به پول نیاز نداشت که غربت را به جان نمی‌خرید و از خانواده اش جدا نمی‌شد تا به ایران بیاید. همین الان اگر در اروپا هم باشگاهی به تعهداتش عمل نکند با همین مشکلات روبه‌رو می‌شود. یادم نمی‌رود در پرتغال هم که بازی می‌کردم برخی باشگاه‌ها با بحران‌هایی روبه‌رو شدند که پرداخت حقوق بازیکنان برای مدتی به تعویق افتاد و این موضوع جنجال‌ساز شد. پس این مشکلات زیاد غیر طبیعی نیست و هر باشگاهی قبل از عقد قرارداد باید به اصول و تعهدات حرفه‌ای بودن پایبند باشد.

* خود تو در سال‌های حضور در ایران با این مشکل روبه‌رو بودی؟
بله روبه‌رو بودم، اما چون خانواده‌ام کنارم بودند و کسی نیازی به پول من نداشت همیشه راه تعامل را در پیش می‌گرفتم، اما بسیاری از خارجی‌ها به خصوص برزیلی‌هایی که راه حضور در فوتبال آسیا را در پیش می‌گیرند به پول قراردادشان برای رفاه خانواده نیاز دارند و نباید از آن‌ها خرده گرفت.

* همچنان پیگیر تنیس هستی؟
بیشتر اوقات فراغتم را مشغول این رشته ورزشی جذاب هستم، اما نه به صورت حرفه‌ای بلکه به صورت آماتور. در کنار این، بیزینس‌های خودم را هم پیگیری می‌کنم و با همکاری شورای شهر کاسکاول در حال تأسیس باشگاهی هستیم که بتوانیم همکاری‌های جدیدی با فوتبال ایران و برخی کشور‌های آفریقایی در راه توسعه و پرورش استعداد‌های ناب داشته باشیم. فکر می‌کنم خبر بازدید سرکنسول ایران و همکارانش از امکانات باشگاه ما در کاسکاول هم در ایران پوشش داده شد.

* از فوتبال ایران صحبت کردی، اخبار استقلال را پیگیری می‌کنی؟
خیلی شدید. من علاقه خاصی به استقلال و طرفدارانش دارم و اگر فرصت داشته باشم حتماً بازی‌های این تیم را به صورت زنده از طریق اینترنت یا شبکه‌های تلویزیونی تماشا می‌کنم.

* پس می‌دانی در پایان نیم‌فصل پنجم شد؟
بله، اما این جایگاه قابل پیشرفت است. استقلال هم بازیکنان بزرگی دارد هم از یک مربی مشهور به نام وینفرد شفر بهره می‌برد و از همه چیز مهم‌تر در هر بازی بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار طرفدار دارد.

* در لیگ قهرمانان آسیا استقلال باز هم در سخت‌ترین قرعه ممکن افتاد، یعنی در گروه مرگ؟
(با خنده) این اولین بار نیست که چنین قرعه‌ای نصیب استقلال می‌شود. ما هم در آن سال‌ها تجربه رویارویی با الهلال و العین در یک گروه را داشتیم. شاید جالب باشد بدانید بیشتر از اینکه ما از آن‌ها بترسیم، آن‌ها از نام استقلال و طرفدارانش ترس داشتند. پس می‌توانم این نوید را بدهم که با وجود این قرعه دشوار، گروه مرگ در آسیا به گروه زندگی تبدیل می‌شود و استقلال باز هم صعود خواهد کرد.

* دفعه قبل گفتی در اولین فرصت به ایران سفر می‌کنی.
خیلی دوست دارم به ایران بیایم و دیدار دوباره‌ای با طرفداران استقلال و دوستانم در تهران و اصفهان داشته باشم، اما واقعاً فرصتی پیدا نکردم. امیدوارم این بار بتوانم در یکی از جشن‌های قهرمانی استقلال به وعده‌ام عمل کنم.

* از اصفهان هم صحبت کردی، سپاهان با امیر قلعه‌نویی عنوان قهرمانی نیم‌فصل را به دست آورد.
سپاهان همیشه یکی از قطب‌های باشگاهی ایران بوده و مسلماً با در اختیار گرفتن امیر قلعه‌نویی باید هم انتظار چنین پیشرفتی را از آن‌ها داشت. سپاهان و طرفدارانش هم لیاقت بهترین‌ها را دارند و من روز‌های خوبی را چه با این تیم چه با امیر قلعه‌نویی در فوتبال ایران داشتم.

* جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در امارات برگزار می‌شود و بسیاری، از ایران به عنوان مدعی اول قهرمانی نام می‌برند، این بازی‌ها را دنبال کردی؟
یک بازی ایران را دیدم، اما سایر بازی‌ها را نه. به نظرم کلاس فوتبال ایران و چند تیم مثل ژاپن، کره جنوبی و استرالیا بالاتر از قاره آسیاست و قطعاً یکی از این تیم‌ها قهرمان می‌شود که شانس ایران با وجود مربی کاربلدی مثل کی‌روش خیلی بیشتر است. بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و عملکردی که تیم ملی ایران در گروه دشوار خود داشت ایمان به سرمربی پرتغالی بیشتر شد و حتم دارم ایران با کی‌روش می‌تواند قهرمان آسیا شود.

خبرورزشی

۴۵۱

پی اس کلاب
لینک کوتاه این آهنگ
http://ps-club.ir/1468/
پخش آنلاین
کد پخش آنلاین برای استفاده در وبلاگ و وبسایت
tag